"במסגרת שיעורי בחירה בבית-הספר שאני מלמדת בו החלטתי לפתוח מעגל לנערות ז'-ח'. פניתי ל"שיחת בנות" בתחילת שנת הלימודים וביקשתי את עזרתן בבניית תכנית למעגל, מה שהסתבר כתורה שלמה. נפגשנו ובנינו יחד את הבסיס הראשוני למעגל ורצף אפשרי למפגשים שיפרסו לאורך כל השנה. בהתחלה היו לי ולנערות הרבה חששות אבל לאט לאט הן הוסרו והמעגל הזה הפך להיות המרחב האהוב עליהן ועליי! הנערות מחכות למפגשים שלנו ואני נרגשת לראות איך נוצרת לה קבוצת שותפות משמעותית."
/ נופר שימשי, מחנכת כיתה ח', קריית חינוך צומחת רון ארד


"לפני שנה הזמנו את 'שיחת בנות' להעביר סדנה לנערות מתכנית 'אתנה' שעברו אצלנו הכשרה. יחד עם 'אתנה' יצרנו להן יום שכולו מתעסק בנשים בספורט והסדנה של נופר הייתה המקום לפרוק את התחושות האישיות שיש להן ולדבר בצורה אינטימית על החוויה שלהן בגלישה. המפגש היה מאד מעצים ונתן להן כוח להמשך הדרך! כשהן יצאו מהסדנה הייתה תחושה שמשהו טוב קרה שם, שהן יותר מגובשות

ופתוחות אחת עם השנייה. אין כל ספק שמרחב נשי, תומך ומאפשר הוא חשוב להעצמה אישית של

נערות בגיל ההתבגרות".
/ ירון וקסמן ועומר טולצ'ינסקי, מייסדי ומנכ"לי עמותת 'הגל שלי'

 


הסדנה הייתה מרתקת ביותר. המרחב האינטימי שבו נערכה הסדנה אפשר לשמוע ולהישמע. השיח היה מעמיק ומכבד. היה מאוד מלמד לשמוע על גבולות ושמירה על כבוד ויחסים אינטימיים בחברה הכללית. הייתי שמחה אילו היה מפגש נוסף שבו היינו מתנסות בפועל כיצד מעלים את השיח בצורה נכונה בכיתה... אין ספק שמאוד נהניתי וזה משאיר טעם של עוד :) נופר פשוט אלופה!!!
/ מילנה לדרמן, מחנכת, חלוצה בתכנית "חלוץ חינוכי"החלק הראשון היה מעניין מסקרן ומכיל ממש הרגשתי את הכוח שבמעגל נשים. הנושאים והשאלות

היו מעוררים גם החלק השני היה מעניין עבורי ... סך הכול היה אחלה!
/ רותם אלפסי, מחנכת ומרכזת תחום מגדר, חלוצה בתכנית "חלוץ חינוכי"

 
הייתה אוירה נעימה מאד, כפי שנשים יודעות ליצור בחברותא נשית. נופר משרה רוגע קוסם ופתיחות מאפשרת. יודעת לאזן בין מתן מרחב חופשי לקבוצה לבין משיכה עדינה בחוטים וקביעת גבולות השיח והזמנים. עצם המפגש, כשלעצמו, בין מורות מרבדים שונים בחברה, אפשר שיח פוקח עיניים על התמודדויות שונות של נערות ושל מורות בגילאי ההתבגרות. באופן אישי - המפגש חיזק את דרכי בהתכווננות בביה"ס לנושאי גיל ההתבגרות ככלל ולעבודה עם קבוצות נערות בפרט, כפי שמתאפשר לי השנה בקורסים השונים שאני מעבירה... כמו כן, הערת שיפור אחת שהייתי מציעה - היא זהירות מנקודת הנחה שכל הנשים במעגל הינן בעלות סטטוס זהה (אימהות, נשואות, סטרייטיות....). זוהי נקודה רגישה שראוי שגם נשים לב אליה מול התלמידות והתלמידים....
/ תמי שולמן, מחנכת, חלוצה בתכנית "חלוץ חינוכי"

 


במהלך המכינה מצאו הבנות לעצמן פינה חמה ושעה וחצי אישיות ואינטימיות בהן יכלו לדבר באופן חופשי על נושאים המטרידים אותן, נושאים עליהם קשה לדבר באופן פתוח בסביבה גברית ולמרות הקושי, חשוב לדבר עליהם. נושאים כמו מיניות, מגדר, מקום האישה בחברה, נשיות ומנהיגות נשית. בנות המכינה יצאו בעיקר עם תחושת סיפוק והרגשה אינטימית כי יש מקום לדיבור עמוק על נשיות ומיניות, שיח אליו לא הורגלו. רתם הצליחה להגיע ולדבר עם בנות מרקעים שונים ומורכבים, לחלקן נושא הנשיות מתקשר למיניות ולרגשי נחיתות אל מול גברים. הבנות יצאו מחוזקות ומבינות יותר את עוצמתן ואת היכולת שלהן להשפיע מעצם היותן נשים ולא למרות היותן נשים. הבנות נהנו, נפתחו וחוו חוויה מעצימה ומרגשת. בתור גבר, לא הורשיתי להיכנס אל המפגשים, אך העובדה כי הנוכחות הייתה מלאה והבנות חיכו למפגש השבועי עם רותם, מעידה כי המשבצת הייתה משמעותית ומרכזית עבורן. הזהות הנשית של הבנות ההיא חלק ממי שהן, כפי שהן ישראליות, יהודיות וירושלמיות ולכן אני ממליץ כי בכל מכינה או תכנית המנסה להתמקד בתהליך בניית הזהות בקרב חניכיה וחניכותיה, תהיה משבצת דומה לזו של רתם, המאפשרת שיח מעמיק בפן זה של האישיות והזהות.

כראש המכינה, התרשמתי כי הייתה זו אחת מהמשבצות היותר מעניינות ומלמדות שהיו להן השנה. התחושה של קבוצת שוות המדברת באופן פתוח וגלוי והתשובות והמענה שהן קיבלו מרתם לשאלותיהן, יתרמו להן בעתיד בכל אשר ילכו, הן בפן הזוגי והאינטימי והן בצבא ובחיים האזרחיים.
/ אביעד שטראוך, ראש מכינת ארזהסדנא שהבנות זכו לעבור עם רתם השנה הייתה מאוד משמעותית עבורן. רתם הצליחה ליצור בתוך השגרה וההתנהלות המאוד גברית של המכינה (מד"סים, הכנה לצבא, ורוב גברי ככלל) פינה נשית, חמה, רגשית ותומכת. הפינה הזאת גרמה לבנות לייצר שיח אחר מזה הנהוג במכינה והביאה אותן לכדי יצירת קשרים חזקים ואמיתיים יותר בניהן. הפעילויות שהועברו גרמו להן להעמיק בעצמן ובניהן ולהיות יותר קשובות לכך. תודה!!
/ תהילה שרגאי, מדריכה במכינת ארז

 


קבוצת הבנות התחילה בעקבות תחושת בורות שיש אצל המכיניסטיות בכל הנוגע למיניות, זוגיות, הערכה עצמית ודימוי הגוף, כמו כן לא הייתה שום מסגרת שמתייחסת לזהות המגדרית ומעלה את הסוגיות והבעיות שיש לבנות. ... במהלך המפגשים היו פערים ברמת השיתוף והמעורבות של הבנות, בעיקר בגלל מבוכה וחוסר רצון להביא את עצמן, אבל ברגע שהבנות הרגישו פתוחות, זה יצר מפגשים מעמיקים ומשמעותיים. המפגשים חשובים מאוד, הבנות מחכות למפגשים ונוצר מפגש אינטימי שמאפשר לשאול שאלות בלי להתבייש, מנותק מה דינמיקה הקבוצתית היומיומית.
/ אילת רום- רכזת במכינת גל

 


מפגשי הבנות היה דבר שתרם לי מאוד לשנה מכמה סיבות. מעבר למידע החדש, העזרה לפתור בעיות יומיומיות והתמיכה הייתה הרגשה שונה בין כל הבנות.. הרבה יותר פתיחות (מה שלא בהכרח קורה ביומיום), הבעת התעניינות, תחושה שאת לא לבד והרגשה שלפחות במהלך המפגש כולן שמות את המשקעים בצד ופשוט מדברות, כל זה היה מלווה בהמון כבוד ושיתוף פעולה מצד המכיניסטיות, דבר שהראה את מידת הרצינות שניתנה למפגשים.
דבר נוסף יהיה הקשר שפיתחנו עם הרכזת שלנו שהעבירה את המפגשים.. היא שימשה כחלק מאיתנו, בגובה העיניים, כי היא אישה ודיברנו על דברים מאוד נשיים ואינטימיים, דבר שהוסיף למפגשים ונתן תחושה אמיתית של פתיחות ושיתוף. זה הגביר את רמת הקשר שלנו עם הרכזת גם בסיום המפגשים והיה מאוד מעודד.
בעצם מפגשי הבנות נתנו הרבה לבנות עצמן ושיבחו את אורח החיים שלהן בתור קבוצה מורכבת מבנות שונות זו מזו, הבאות מרקעי חיים שונים ובזכות ה״זמן איכות״ שהתרחש בעקבות העובדה שכולן בנות ניתן היה לשים לב שהפערים אינם גדולים כפי שהיה נדמה בתחילת המפגשים.

/ מאי אזולאי- בוגרת מכינת גל מספרת

 

התרשמתי לטובה מהסדנאות, הן ענו על הצרכים של הגרעינרים והגרעינריות שלנו. נשמח להמשיך את התהליך, אם ברמת החשיבה המשותפת ואם ברמת סדנאות נוספות.
המון תודה על ההרתמות המהירה, זה לא מובן לנו מאליו שתוך שבוע הצלחתם להתארגן באופן כל כך טוב לסדנאות שלנו.
החניכים והחניכות יצאו בתחושות טובות מאוד.

/ שירה בן ציון, רכזת שנת השירות של האיחוד החקלאי

 

הסדנא היתה מעולה, מעל ומעבר לציפיות, הועברה בצורה מקצועית, מעניינת, נעימה. האמהות והבנות יצאו מורשמות ביותר. הן נהנו, למדו וחוו חווייה משמעותית מאוד. תודה רבה.
ממליצה בחום רב!!!!

/ שני בן שניאור, רכזת שכבה ט' תיכון 'יחד' מודיעין

 

בסיכום היום השינשינים סיפרו כי הסדנה הייתה להם מאוד מעניינת, נעימה, מקצועית, גרמה להם לחשוב בתחום זה על דברים שלא יצא להם עד כה. הקבוצות הקטנות , ולפי בנים - בנות תרמו מאוד לאופי השיחה , הצלחתה ותחושת הנוחות במעגל.

/ גל עוזר, רכזת שנת השירות של החברה למתנ"סים

© 2023 by שיחת בנות